Leadership

Last updated: Apr 28, 2017 @ 11:15 am

 

Lodge Officers & Advisers

Lodge Chief:
Stephen Nuttall
Lodge Adviser:
Keith Biegert
Lodge Staff Adviser:
Tyler Perkinson
Past Chief:
Gray Barnhill
Programs Vice Chief:
Colin Moore
Adviser:
Arthur Bisbee
Administration Vice Chief:
Zack Cochran
Adviser:
Matt Breneman
Communications Vice Chief:
Nicholas Anderson
Adviser:
John Bardin
Finance Vice Chief:
Tyler Brezina
Adviser:
Bob Gamble

Programs Group

AIA Committee Chair:
 Cody Helm
Adviser:
Lucas Neas
AIA Ceremonies Sub-Committee Chair:
Matthew Klassa
Adviser:
Dawn Leone
AIA Dance Sub-Committee Chair:
Raymond Tomczak
Adviser:
Doug Hill
AIA Singing Sub-Committee Chair:
Blake Leone
Adviser:
Bill Morris
Service Committee Chair:
 Danny Zacharias
Adviser:
Bill Bechtel
Training Committee Chair:
Dakota Cameron
Adviser:
50 Miler Committee Chair:
Adviser:
12th Point Committee Chair:
 Austin Brezina
Adviser:
Charly Kerr
Webelos Program Committee Chair:
 Joseph Cimadamore III
Adviser:
 Donna Dragon
Shows Committee Chair:
 Gray Barnhill
Adviser: Noah Asbill

Administration Group

Ordeal Committee Chair:
Michael Glennon
Adviser:
Tim Cameron
Brotherhood Committee Chair:
Alejandro Reyes-Arroyo
Adviser:
Brian Lehrschall
Vigil Selection Committee:
Drew Bain
Adviser:
James V. Asbill
Food Committee Chair:
Jordan Deagan
Adviser:
Steve Suzanne
Logistics Committee Chair:
  Dylan Skiscim
Adviser:
 Bill Bechtel
Recognitions Committee Chair:
Matthew Bobzein
Adviser:
Founder’s Award Committee Chair:
Gray Barnhill & A.J. Raulynaitis
Adviser: Cameron Bowe
Health & Safety Committee:  David Ezzell

Communications Group

Camp Promotions Committee Chair:
Gabe Buss
Adviser:
Sharon Honeycutt
Historical Committee Chair:
Sam Chittick
Adviser:
Mike Buhr
New Member Development Committee Chair:
Seth Holloway
Adviser:
Promotions Committee Chair:
Connor Bardin
Adviser:
 Keith Cochran
Photography Committee Chair:
Ben Wester
Adviser:
 Keith Cochran
Tipi Committee Chair:
Owen Clapp
Adviser:
Documentation Committee Chair:
Matthew Bobzien
Adviser:
 Jim Sheckles
Website Committee Chair:
Adviser:
David Sweeney
Thunderfest Committee Chair:
Michael Parker
Adviser:
Troop Rep Committee Chair:
 John Sommer
Adviser: Kyle Bisbee

Finance Group

Fundraising Committee Chair:
 A.J. Raulynaitis
Adviser:
Special Events Conclave Committee Chair:
Gray Barnhill 
Adviser:
Patch Committee Chair:
 Jackson Woody
Adviser:
 Greg Grimes
Registration Committee Chair:
 Richard Cravener III
Adviser:
 Ryan Biegert
Trading Post Committee Chair:
 Whit Badgett
Adviser:
 Jon Stewart
Concessions Committee Chair:
Sean Deuger
Adviser:
Matt Price